Návšteva morských korytnačiek na Réunione

Autor: Zuzana Nosálová | 26.3.2017 o 13:09 | (upravené 26.3.2017 o 13:41) Karma článku: 3,30 | Prečítané:  508x

Na západnom pobreží Réunionu, neďaleko mestečka Saint-Leu sa nachádza rehabilitačné a výskumné centrum pre morské korytnačky Kélonia. 

Doslova niekoľko krokov odtiaľto môžete chillovat na pláži a je to aj preslávené miesto, kde si turisti prichádzajú vyskúšať paragliding. Zastávka autobusovej linky „car jaune“, ktorým sme sa sem dopravili z hlavného mesta Saint-Denis, mimochodom tej čo sa v nej tlieska (jediná možnosť ako upozorniť vodiča, že chcete na dalšej zastávke vystupovať), je perfektne umiestnená takže za 5 minút chôdze ste v Kelonii. Bol to zas raz zážitok, využiť spoje verejnej dopravy :D

Menšia rada určite si nenechajte ujsť komentovanú prehliadku, pracovnici Kelonie sú strašne zanietení, dozviete sa kopec zaujímavosti a môžete sa ich spýtať úplne na čokoľvek čo vás zaujíma. Veľmi radi sa s vami pustia do zanietenej debaty. Komentovaná prehliadka je navyše v cene lístka ! 

Pôvodne bolo najprv v roku 1998 vytvorené čisto Výskumne centrum pre morské korytnačky tzv. „Sea turte Center for research and discovery“, ktoré následne vystriedala Kelonia v roku 2006. Ta dnes umožňuje širokej verejnosti nielen vidieť tieto strašne cute morské korytnačky ale hlavne šíriť povedomie o tom aké doležíte je ich chrániť. Napriek tomu, že morské korytnačky majú vek ako Matuzalem a ešte viac, rodí sa ich čím ďalej tým menej a len par z nich prežije až do dospelého veku. V Kelonii sa naučíte rozoznávať jednotlivé druhy morských korytnačiek, dozviete sa koľko majú šupín na pancieri, a množstvo ďalších podrobnosti z ich prirodzeného prostredia, anekdoty nevynímajúc.

V súčasnosti je Kelonia miestom, ktoré sa zameriava na rehabilitáciu zranených korytnačiek. Poranenie je najčastejšie spôsobené ľudskou činnosťou na mori, môže ísť napríklad o zhltnutý predmet ako odpad alebo kúsok plastovej tašky. V spolupráci najmä s rybármi a potápačmi, sú tieto zranene korytnačky prinesené do centra, kde sa o nich následne v rámci možnosti postarajú. Občas je potreba chirurgického zákroku a vo väčšine prípadov sa podarí korytnačku zachrániť. Zotavenie však môže zabrať aj niekoľko mesiacov a pred tým než sú títo morskí draci vypustení naspäť do oceána, návštevníci sa tak môžu pokochať ich ladnými kreáciami, a to som bola veruže prekvapená ako sa niektoré predvádzajú. Súčasťou akvária je aj podmorsky « magical tunel ».

Výstup na vyhliadkovú vežu vám umožní prekrásny výhľad po okolí : 

 

Čo sa týka jednotlivých expozícii, majú to zaujímavo spracované. Klasickú výstavu sprevádzajú audiovizuálne dokumenty, mapy, interaktívne hry pre deti, ktoré však vďaka svojej rafinovanej grafike a samotnej myšlienke zaujmú aj dospelých. Ja som musela jednu dohrať až do konca tak ma to chytilo :D Ďalšia časť výstavy je venovaná výskumu, ktorý sa zameriava na satelitné sledovanie pohybu vypustených morských korytnačiek.  Ako sa presúvate cez jednotlivé miestnosti narazíte na premietací sal, kde sa napríklad dozviete ďalšie podrobnosti o vedecko výskumných programoch na priľahlých neobývaných ostrovoch v Indickom oceáne ako napríklad Europa, Juan de Nova, Tromelin...   

Posledná miestnosť je koncipovaná viac historicky. Je tam vykreslene  obdobie keď morské korytnačky ešte neboli chránene. Dozviete sa viac o vyhlásených kulinárskych špecialitách, najmä z čias britskej koloniálnej veľmoci, výstavu zahŕňajú rozmanité dekoratívne predmety a šperky vyrábané najčastejšie z šupín panciera. Aaa došlo u mňa aj k osvieteniu, konečne som pochopila ten pravý význam Lewisovej anekdoty a postavy « Mock Turtle » v Alenke z Krajiny zázrakov ! Ale nechýba tu ani symbolika Hinduizmu alebo Terry Pratchette a svet nesený na pancieri obrovskej korytnačky...

Ak mate to šťastie ako my, uvidíte aj kŕmenie tých najmenších obyvateľov akvária. Pred koncom vám ešte vyrazí dych gigantickosť suchozemskej korytnačky a môžete sa ešte zastaviť v malom obchodíku na suveníry a odchádzate celí nadšení, v našom prípade : po troch hodinách v Kelonii, čistá spokojnosť a láska v srdci :)

 

Naozaj miesto, ktoré si vás získa ! Ja som síce stratila dych už na prvý dojem a to prehliadka samotná ešte ani nezačala, ale to je tak trochu spôsobené samotným dekórom, a belasým trblietajúcim oceánom, ktorý na vás žmurká doslova niekoľko metrov zopodiaľ. Každopádne ak ste na Reunione, určite sa zastavte !      

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Smer návrh extrémistov nepodporí, potratov sa asi chopí SNS

Parlament by mal tento týždeň rokovať aj návrhu zákona extrémistov z ĽSNS o zákaze potratov len na žiadosť ženy. SNS hovorí o vlastnom návrhu.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Generál Macko volal o pomoc, SNS armádu rozkladá

Na ministerstve obrany to vrie.

KOMENTÁRE

Ako sa konzervatívne cítiaci politici dostali do dilemy

Buď sa spriahnu s diablom, alebo budú mať čo vysvetľovať.


Už ste čítali?