Ktože je to ten Tuit-tuit reunionský ?

Autor: Zuzana Nosálová | 12.3.2017 o 16:31 | (upravené 12.3.2017 o 16:43) Karma článku: 3,37 | Prečítané:  514x

Rozhodla som sa napísať tento článok z viacerých dôvodov, hoc priznávam že ani jeden nebol podnietený mojou vášnivou záľubou v ornitológii.

Ide o to, že keď sa zúčastníte prednášky organizovanej členmi Národného parku a vystúpite priamo do útrob diania, kde prechádzajúc turistickým chodníkom študujete štruktúru lesa, nadobúdate zaujímavé poznatky o miestnom rastlinstve a zohýbate sa pri najmenšom šuchote v snahe zbadať jedného z ohrozených druhov vtáctva, nenechá vás to len tak chladným.   

A tak chcem aj ja svojou troskou prispieť a napomôcť tak unikátnemu Tuit-tuit zvýšiť jeho popularitu, pretože myslím, že ak by som začala niekomu u nás básniť o tomto tvorovi, ktorý mimochodom krásne tuit-tuiiitovsky čviriká a vďaka tomu je veľmi ľahko rozoznateľný v korunách stromov i keď ho pravé nemusíte vidieť a že je to endemicky druh na Réunionu, ktorý je na pokraji vyhynutia tak by dotyčný samozrejme absolútne netušil o čom točím, možno až na tých, čo čítali júnové číslo National Geographic 201. Podotýkam, ak som to neuviedla dosť jasne, že ide o vymretie celej jednej generácie ! Tuit-tuit sa pritom nachádza iba na jedinom mieste na svete tak uznajme, žeby to bola teda škoda. Myslím, že si tu trosku pozornosti zaslúži a týmto teda posielam správu ďalej! :)

Oficiálne nazývaný Coracina newtoni, avšak tuna známy jedine ako Tuit-tuit. Na celom Réunione ho nájdete iba na jedinom mieste, neďaleko prírodnej rezervácie La Roche Ecrite, a to dokonca na veľmi malinkatom teritóriu, ktoré predstavuje približne 12 km2. Aby ste ho však zbadali, musíte si predsa len trocha vystúpiť, minimálne tých 1300 m nm. Národný Park v súčasnosti zaznamenal na území vcelku 40 párov. Inak pre zaujímavosť La Roche Ecrite je veľmi známa turistická trasa, na ktorej konci je nádherný výhľad na Salazie, Piton a Mafate. Možnosť taktiež prespať v miestnej Gîte a na vrchol vystúpiť skoro ráno kedy je najlepšia viditeľnosť.

Najväčším nepriateľom Tuit-tuit sú potkany, ktoré sa najčastejšie prikradnú do hniezda majúc výhodu nočného prekvapenia, počtu oproti samičke, ktorá je často v hniezde sama a nedokáže tak ubrániť vajíčka. Určité kroky už boli podniknuté na ochranu a zachovanie tohto vzácneho druhu čo časom prinieslo pozitívne výsledky. Nanešťastie jedným z veľkých problémov Réunionu sú odpadky, a to vôbec neuľahčuje prácu zamestnancov Národného parku...

Na území Roche Ecrite sa nachádzajú aj ďalšie endemické chránené druhy vtáctva s veľmi krásnym zafarbením a pre každého príznačnou trilkovou tóninou, ktoré sa mi pri potulkách priplietli do cesty. Prikladám pár názvov pre zaujímavosť : Tec-tec, Papangue, Vierge (červený s modrou hlávkou môj favorit), Oiseau vert alis zelený ...

A týmto opúšťam toto ornitologické okienko a nabudúce už niečo zo života rýdzo kreolského ! :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Smer návrh extrémistov nepodporí, potratov sa asi chopí SNS

Parlament by mal tento týždeň rokovať aj návrhu zákona extrémistov z ĽSNS o zákaze potratov len na žiadosť ženy. SNS hovorí o vlastnom návrhu.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Generál Macko volal o pomoc, SNS armádu rozkladá

Na ministerstve obrany to vrie.

KOMENTÁRE

Ako sa konzervatívne cítiaci politici dostali do dilemy

Buď sa spriahnu s diablom, alebo budú mať čo vysvetľovať.


Už ste čítali?