Ktože je to ten Tuit-tuit reunionský ?

Autor: Zuzana Nosálová | 12.3.2017 o 16:31 | (upravené 12.3.2017 o 16:43) Karma článku: 3,37 | Prečítané:  265x

Rozhodla som sa napísať tento článok z viacerých dôvodov, hoc priznávam že ani jeden nebol podnietený mojou vášnivou záľubou v ornitológii.

Ide o to, že keď sa zúčastníte prednášky organizovanej členmi Národného parku a vystúpite priamo do útrob diania, kde prechádzajúc turistickým chodníkom študujete štruktúru lesa, nadobúdate zaujímavé poznatky o miestnom rastlinstve a zohýbate sa pri najmenšom šuchote v snahe zbadať jedného z ohrozených druhov vtáctva, nenechá vás to len tak chladným.   

A tak chcem aj ja svojou troskou prispieť a napomôcť tak unikátnemu Tuit-tuit zvýšiť jeho popularitu, pretože myslím, že ak by som začala niekomu u nás básniť o tomto tvorovi, ktorý mimochodom krásne tuit-tuiiitovsky čviriká a vďaka tomu je veľmi ľahko rozoznateľný v korunách stromov i keď ho pravé nemusíte vidieť a že je to endemicky druh na Réunionu, ktorý je na pokraji vyhynutia tak by dotyčný samozrejme absolútne netušil o čom točím, možno až na tých, čo čítali júnové číslo National Geographic 201. Podotýkam, ak som to neuviedla dosť jasne, že ide o vymretie celej jednej generácie ! Tuit-tuit sa pritom nachádza iba na jedinom mieste na svete tak uznajme, žeby to bola teda škoda. Myslím, že si tu trosku pozornosti zaslúži a týmto teda posielam správu ďalej! :)

Oficiálne nazývaný Coracina newtoni, avšak tuna známy jedine ako Tuit-tuit. Na celom Réunione ho nájdete iba na jedinom mieste, neďaleko prírodnej rezervácie La Roche Ecrite, a to dokonca na veľmi malinkatom teritóriu, ktoré predstavuje približne 12 km2. Aby ste ho však zbadali, musíte si predsa len trocha vystúpiť, minimálne tých 1300 m nm. Národný Park v súčasnosti zaznamenal na území vcelku 40 párov. Inak pre zaujímavosť La Roche Ecrite je veľmi známa turistická trasa, na ktorej konci je nádherný výhľad na Salazie, Piton a Mafate. Možnosť taktiež prespať v miestnej Gîte a na vrchol vystúpiť skoro ráno kedy je najlepšia viditeľnosť.

Najväčším nepriateľom Tuit-tuit sú potkany, ktoré sa najčastejšie prikradnú do hniezda majúc výhodu nočného prekvapenia, počtu oproti samičke, ktorá je často v hniezde sama a nedokáže tak ubrániť vajíčka. Určité kroky už boli podniknuté na ochranu a zachovanie tohto vzácneho druhu čo časom prinieslo pozitívne výsledky. Nanešťastie jedným z veľkých problémov Réunionu sú odpadky, a to vôbec neuľahčuje prácu zamestnancov Národného parku...

Na území Roche Ecrite sa nachádzajú aj ďalšie endemické chránené druhy vtáctva s veľmi krásnym zafarbením a pre každého príznačnou trilkovou tóninou, ktoré sa mi pri potulkách priplietli do cesty. Prikladám pár názvov pre zaujímavosť : Tec-tec, Papangue, Vierge (červený s modrou hlávkou môj favorit), Oiseau vert alis zelený ...

A týmto opúšťam toto ornitologické okienko a nabudúce už niečo zo života rýdzo kreolského ! :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TRNAVA

Trnavskí policajti zastrelili muža, ktorý mal šéfovať bankomatovej mafii

Obeťou policajnej streľby v obci Opoj je 42-ročný Ján Golis.

KOMENTÁRE

A toto vám ako napadlo, pani Nicholsonová?

Kým Pašku musela schladiť Laššáková, Nicholsonovú poslal do reality Galko.

TECH

Teoretická astrofyzika dosiahla truiumf, našli kilonovu

Ďalekohľady zachytili prvý optický náprotivok zdroja gravitačných vĺn.


Už ste čítali?