reklama

Réunion "L'Ile intense" : tropické začiatky

Poznáte pocit, keď snívate o tom vydať sa na vybájený tropický ostrov, pestovať si banánovníky a manga v záhrade, splynúť tam s miestnymi domorodcami a pri blížiacom sa západe slnka zbierať kokosy na pláži a oddávať sa meditácii ?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nuž, je pravda že tento obraz je aj na mňa dosť nadnesený vedzte však, že slovo exotický naberie po príchode úplne inú dimenziu, ... ale tak žeby ?

Už to budú dva týždne, čo som v tejto odľahlej krajine, ktorú by mi mohol aj samotný Robinson závidieť, avšak dlhodobé návyky priemerného Európskeho obyvateľa na určitý životný komfort tak nejak spomaľujú adaptačný proces, povedala by som, a tak mi to trvá trocha dlhšie než by bývalo zvykom.

Niet sa taktiež čo diviť, keď vezmeme v úvahu tropické podnebie, banány a palmy ako si to tak zrazu veselo vyrastajú vo vašej záhrade a to po tom, čo ste sa pred 11 hodinami ešte drkotali od zimy na druhej strane pologule a o nejakej pitayi či džúse z čerstvého manga sa vám ani len nesnívalo. Rozmanitosť vône kvetu frangipini spôsobí, že sa vám pri prvom pričuchnutí až hlava zatočí od rozkoše, už tak menej však potešia premrštené ceny potravín v miestnych obchodoch, šialené dopravné zápchy, invázie mravcov (a tak hneď prvé pravidlo, ktoré sa po príchode naučíte : nenechať bagetu na stole ani 3 minúty, čo samozrejme platí pre hocijakú otvorenú potravinu, inak je naveky zatratená), návaly všadeprítomných komárov, deň či noc... Avšak túto poslednú skutočnosť trocha zmierni poznanie, že si len tak zaskočíte do záhrady odtrhnúť čerstvé aloe vera majúce hojivé a blahodarné účinky (ktorého inak pidi fľaštičku v Európe kúpite za neskutočne premrštené ceny a často ani neviete čo v tej zmesi je) a celý sa nim namaskáte…:D Čo dodať, tu sa naplno čerpá z bohatstva matky prírody.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na ostrove sa nachádza viac ako 200 rôznych mikroklím, počasie sa tu preto môže zmeniť rýchlosťou blesku. Tak napríklad prechod zo severnej časti ostrova smerom na východ (ST Denis – ST André), čo samo o sebe predstavuje len nejakých 35km, vie pekne prekvapiť a vy sa tak namiesto slnenia na verande, o pár minút neskôr brodíte potokmi vody k zasľúbenému vodopádu a nadávate, že ste si zabudli vziať ten nepremokavý kryt na ruksak, ktorý vám samozrejme ostal ležať v skrini. Dážď je tu však úplne iný ako u nás a ľahko sa tak môže zmeniť na kalamitný stav a preto pri odchode na dlhšiu túru treba vždy pozorne sledovať predpoveď. Nie je len tak nadarmo nazývaný tropickým ostrovom. Veď len čo som prišla mala som tiež pekne privítanie, cyklón Carlos sa hnal k severnému pobrežiu a bola vyhlásená pred-cyklónová pohotovosť no a hneď na to sopka Piton de la Fournaise začala chrliť lávu v celej svojej nádhere. (Nejaké fotky môžete vidieť tuná : http://www.fournaise.info/)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Niekoľko zaujímavostí, ktoré neuškodí vedieť pred tým, než sa sem vydáte :

  • Réunion určite nie je miesto, pre tých, ktorý sa radi váľajú na pláži. Práve naopak, je to miesto, ktoré treba objavovať, preskúmať, zažiť, vystúpiť, ucítiť... ! K naj vyhľadávaným atrakciám patrí samozrejme aktívna sopka Piton de la Fournaise, Cirques de Mafate, Salazie a Cilaos, neskutočné množstvo kaskád a najvyššia hora ostrova Piton des Neiges.

  • Úplne neskutočná je tu na tak malej ploche rozmanitosť flóry, každá prechádzka lesom je tak nové dobrodružstvo! Najlepšie sa vydať na túry so sprievodcom, ktorý sa vyzná, a zasvätí vás do tajov miestnych rastlín a kvetov, obohatíte sa tak nielen o nové poznatky z tradičnej medicíny (liečivé, hypnotické alebo smrtiace účinky), ale vždy sa hodí vedieť čo vás uživí, ak by ste sa prípadne stratili v útrobách tropického pralesa. 

  • Ostrov sa nie nadarmo volá « réunion » vo francúzštine « spojenie », « zjednotenie ». Dá sa povedať, že je to jedno z naj multikulti miest na celej planéte. Národnostne sa to tu pekne premiešalo a z môjho pohľadu je to jednoznačne unikátna záležitosť. Na nejaké rasové neznášanlivosti tu nie je miesto, vzájomná tolerancia, všetci to proste pochopili, niet čo dodať. Na priblíženie tak napríklad : malbars (potomkovia Indov), zarabes (moslimská komunita, pôvodne z Gujarad čo je niekde v západnej Indii), chinois (niekoľko vĺn prisťahovalcov prichádzalo z Číny po zrušení otroctva), zoreils (tzv. potomkovia Európanov, najmä Francúzov, ktorí sa rozhodli presťahovať na ostrov), kaf (potomkovia Afrických otrokov), métis, yab, malgaches...

  • Každopádne je to miesto, pre tých, ktorý sa neboja skúšať nové veci a hlavne chute & vône. Kreolská kuchyňa skrýva mnohé prekvapenia a môže byť neskutočne nutrične bohatá, korenená a ovocná ! V správnej kreolskej kuchyni nikdy nesmie chýbať olej, cesnak, cibuľa, zázvor, papričky a jednotlivé druhy a zmesy korenia ako cumin, curcuma, koriander, massalé (zmes korenia, ktorá vonia úplne megabožsky), caloupilé (listy curry)... Nájdete tu plodiny ako napríklad sladké zemiaky, koreň maniok jedlý, « la margoze » ala trpká uhorka (netuším ani ako niektoré plodiny preložiť), dračie ovocie (na trhu nájdete len pod názvom pitaya), guajava, marakuja, longani (niečo ako menšie litchi), combava alias citrónovník tŕnitý... Sú tu pekní výmyselníci a s ničím sa neplytvá, využíva sa všetko od listov (tzv. brèdes) najma ako priloha, do šalatov a polievky, cez plody až po korene z ktorých je napríklad výborné pyré.

  •  Pripravte sa na poriadnu dávku dopravnej zápchy. Autobusová doprava tu síce funguje, ale vravím vám dopredu, nečakajte žiadne zázraky (hodiny príchodu sa tu moc nedodržujú, nočné linky by ste tu zbytočne hľadali a odporúčam preštudovať cestovný poriadok vopred, na zastávkach sa názvy staníc moc nedočítate, aspoň teda pokiaľ ide o linky « citalis » severného regiónu CINOR). Na niektorých linkách musíte vodičovi zatlieskať, aby vám zastavil na danej stanici a to si už aj bez toho pripadáte v autobuse dosť vtipne (a to naozaj nekecám). Inak teda jazda autami je na tak malý ostrov viac než prehnaná. Bežne vidíte jedného človeka v aute a keď je to už 40 minút čo ráno čakáte na autobus, len tak nad tým krútite hlavou...nuž autá sú tu čosi posvätné, ikeď to až tak nechápete, nedajú tu na to dopustiť. A tak namiesto peňazí, ktoré by sa mohli použiť na rozvoj verejnej dopravy a napomôcť tak ušetriť mnohým vodičom par tých sivých vlasov mesačne sa tu stavia nová obludoidná hlavná cesta popri pobreží aby tak doplnila ďalšiu, ktorá sa tiahne hneď vedľa. Tzv. « Nouvelle Route du Littoral » by mala byt otvorená koncom roku 2019. 

  • Pre cudzincov ako som aj ja, nemilý poznatok na ktorý ste boli vopred niekoľko krát upozorňovaný, naberie po príchode trpkú chuť skutočnosti : napriek pocitu, že ovládate francúzsky jazyk sa vám táto schopnosť prvé dni rychle prestane javiť ako očividná, kreolský jazyk je ten čo vládne ulicami!

Na pobavenie, ešte sa podelím o moje úplne prvé dojmy : patata douces sú važne sladké zemiaky ?!! nasledované reflexiou božee to by bolo jake dobré s tvarohom a džemom :D 

Jo ak to mám zhrnúť, ide proste o to, že život je tu naozaj úplne inak zažívaný a hlavne prežívaný ! A to už nabudúce...

Zuzana Nosálová

Zuzana Nosálová

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nie je nám súdené želať si len tak pre nič za nič... Vždy máme tu moc aby sme sny premenili na skutočnosť. Vedzte, že to avšak bude stáť určitú námahu. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu